Čo je to bolesť a ako vzniká?

Čo je to bolesť a ako vzniká?

  • 05.05.2021

Poznáte to - bolesť hlavy, podvrtnutý členok či bolesť zubu. Častokrát neznesiteľný pocit, ktorý v živote zažil každý z nás a neraz nám prekazil plány. Bolesť je závažný symptóm narúšajúci telesnú pohodu a celkový komfort. Náhla akútna bolesť má však svoj zmysel. Paradoxne, táto bolesť je pre nás užitočná. Jej funkcia je obranná a ochranná. Nástup bolesti je vlastne rozsvietenie akejsi červenej kontrolky, ktorá nám signalizuje, že niečo nie je v poriadku s naším telom a mali by sme pátrať po príčine.

„Bolesť je nepríjemný zmyslový alebo emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potencionálnym poškodením tkaniva, alebo sa im podobá.” - Medzinárodná asociácia na štúdium bolesti (IASP)”

 

Ako prežívame bolesť


Po celom našom tele sa nachádzajú milióny nervových vlákien a zakončení. Ak si napríklad udrieme koleno, zapne sa náš obranný mechanizmus a nervové vlákna vyšlú túto informáciu do nášho mozgu. Ten následne pošle do receptorov v kolene signál, že sa niečo deje a my pocítime nepríjemnú bolesť.

Každý z nás má pritom iný prah bolesti a vníma bolesť individuálne, subjektívne a v rôznej intenzite - od mierneho nepohodlia až po neznesiteľnú agóniu. Na jednoduchšie ohodnotenie intenzity našej bolesti sa používa tzv. VAS škála bolesti (Visual Analogue Scale), ktorá je v rozsahu od 0 do 10, kde 0 je stav bez bolesti a 10-tkou sa označuje neznesiteľná bolesť.

Ženy majú na tele dvakrát viac receptorov bolesti a napriek tomu oveľa vyššiu toleranciu bolesti ako muži.

Bežné bolesti, napríklad svalov alebo kĺbov sú často spôsobené zranením, natiahnutím svalov pri nadmernom zaťažení, nesprávnou technikou pohybu/cvičenia, ale aj sedavým spôsobom života. V tomto prípade nás bolesť upozorňuje, aby sme sa chránili pred ďalším poškodením.

Bolesť môže byť akútna a krátkodobá alebo sa z nej môže stať chronický, dlhodobý problém.

Ak chceme vyriešiť problém s bolesťou, ktorá nás trápi, v prvom rade potrebujeme zistiť, aký typ bolesti obmedzuje náš život. Podľa toho ako rýchlo nastupuje a ako dlho trvá môžeme určiť, či ide o akútnu alebo chronickú bolesť.
 

Prekvapí rýchlym nástupom a intenzitou


Akútna bolesť
svalovo-kĺbového aparátu často vzniká jeho nadmerným zaťažením či prekročením limitov našich fyzických možností. Nastupuje rýchlo a pociťujeme ju veľmi intenzívne. Objavuje sa ako funkcia obranného mechanizmu nášho tela, ktorá nás učí, aby sme sa vyhli telesnému poškodeniu, chránili zranenú časť tela počas hojenia a vyhli sa ďalším opakovaným zraneniam.

“Upozorňuje nás na nebezpečenstvo zranenia a pomáha nám chrániť naše telo.

S akútnou bolesťou sa stretli už všetci. Je pre nás varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. Jej príčina je často známa, intenzita bolesti postupne klesá. Akonáhle sa zranenie zahojí, bolesť by mala ustať. Ak však problém neriešime, neliečime alebo ho neliečime správne, môže sa z akútnej bolesti stať chronická.
 

Chronická bolesť trvá viac ako 3 mesiace 


Bolesť, ktorá trvá dlhšie ako 3 mesiace sa už označuje ako chronická, dlhodobá
. Často sa zlepšuje a opäť zhoršuje, preto máva často cyklický priebeh. Príčina vzniku zostáva často nejasná, prípadne ich môže byť dokonca viac. Takáto bolesť zhoršuje kvalitu nášho života, obmedzuje naše každodenné aktivity, niekedy kvôli nej musíme zmeniť životný štýl a môže viesť až k psychickým problémom. Chronická dlhodobá bolesť nemá pre nás už žiadnu biologicky užitočnú funkciu.

 „Bolesť zvyšuje hladinu stresu a stres zhoršuje bolesť. Až 77% ľudí s chronickou bolesťou tiež trpí depresiou a má problém sústrediť sa.” 
 

Krátkodobá pomoc či odstránenie príčiny bolesti 


Bolesť je pre každého nepríjemná a keď sa objaví, snažíme sa jej zbaviť najčastejšie tým, že siahneme po liekoch. Analgetiká však neliečia príčinu bolesti, iba tlmia symptóm a otupujú jeho prejavy. Receptory vnímania bolesti, ktoré signalizujú problém, sú “oklamané” a signalizujú vyriešenie problému, aj keď iba čiastkového. Primárna príčina, prečo nás niečo bolí, naďalej zostáva. Je to, ako by sme vypli červenú kontrolku v aute, namiesto toho, aby sme zistili a odstránili problém, ktorý ju rozsvietil.

Vypnutie bolesti analgetikami, však nielenže nepomáha vyriešiť problém, ale navyše analgetiká predstavujú veľkú záťaž pre naše telo a oslabujú ho. Obzvlášť ich dlhodobým alebo pravidelným užívaním. Rozhodne aj to je jeden z vážnych dôvodov, prečo začať našej bolesti venovať pozornosť, snažiť sa zistiť jej príčinu a riešiť ju, i keď je to často náročný a dlhodobý proces.

Ak trpíte bolesťami, či už akútnymi alebo chronickými, odporúčame vám poradiť sa s lekármi a odborníkmi. Nesprávne liečená alebo neliečená bolesť môže mať vážny vplyv na vaše zdravie a kvalitu života. Na úľavu od bolesti navrhujeme zvoliť prostriedky, ktoré telo nezaťažia a pritom ju účinne zmierňujú alebo aj napomáhajú liečiť jej príčinu. Viac o tejto téme sa dočítate v našom ďalšom blogu.