Bolesť je dobrý sluha, ale zlý pán

Bolesť je dobrý sluha, ale zlý pán

  • 16.06.2021

Bolesť je pre každého z nás nevítaným hosťom. Je to nepríjemný emocionálny zážitok, ale jeho funkcia je pre nás nesmierne dôležitá. Je prvým indikátorom, že sa s nami niečo deje, že niečo nie je v poriadku.

Zmyslom bolesti je nás ochrániť a signalizuje
nám riziko poškodenia bolesť


Bolesť si zo svojej podstaty pýta našu pozornosť a akútnej bolesti sa to často aj darí. Akútna bolesť vzniká náhle, z plného zdravia. Má väčšinou známu príčinu, ako napr. zápal, úraz, preťaženie a pod. Ak riešime či eliminujeme príčinu, dokážeme tento typ bolesti často účinne a relatívne rýchlo odstrániť a vyliečiť.
 
Problém nastáva, ak sa rozhodneme takúto bolesť prehliadať, odsúvať na vedľajšiu koľaj, brať ju ako „nevyhnutnú daň“ napr. za vek, za typ zamestnania či športovej aktivity. 
To sa veľmi často stáva pri preťažení z nadmernej námahy či po športovom výkone. Typickým príkladom sú bolesti kolien, členkov, ramena, lakťa, zápästia, za ktorými môžu byť mikrolézie svalov, šliach či chrupaviek. Ak im nevenujeme pozornosť hneď od začiatku a podstupujeme opakovanú záťaž, následky môžu byť nielen nepríjemné, ale aj závažné. Od roztrhnutého svalu, šľachy, prasknutej chrupavky až po hernie disku chrbtice, ktoré končia operáciou a dlhou dobou liečenia. Dôsledkom môže byť výrazné zníženie kvality života, aj trvalé následky.
 
Samostatnou kapitolou je chronická bolesť, ktorá je sama o sebe chorobou. Jej intenzita aj trvanie nie sú primerané vyvolávajúcej príčine. Príčina chronickej bolesti často nie je známa, resp. príčin vzniku býva viac. Často ide o príznak orgánovej poruchy ako žalúdku, pečene, srdca, obličiek a pod. alebo o dôsledok zanedbanej liečby pri akútnom poškodení. Môže mať cyklický priebeh, zlepšuje sa a zhoršuje. Ak je nekontrolovaná a neliečená stáva sa samostatnou chorobnou jednotkou. Odkladaná a neliečená chronická bolesť taktiež výrazne zhoršuje kvalitu života a môže spôsobiť závažné nevratné komplikácie
.

Žiadnu bolesť sa neoplatí ignorovať či odkladať „na zajtra“. Čím skôr začneme našej bolesti venovať našu plnú pozornosť, tým lepšie.

Kedy má byť cieľom liečba bolestí?


Hoci je vnímanie bolesti veľmi subjektívne a prah citlivosti má každý jedinec nastavený inak, niekto bolesť toleruje lepšie a iný aj na malý podnet reaguje silnou bolesťou, platí, že bolesť je treba jednoznačne liečiť.
 
Akútna bolesť splní svoju funkciu v momente, ak upriami našu pozornosť na hrozbu poškodenia. Neliečená akútna bolesť môže prerásť až do chronickej bolesti. A chronická bolesť nám neprospieva žiadnym spôsobom a je len signálom, že nevenujeme dostatočnú pozornosť príčine resp. nedarí sa prísť na zdroj problému. Niekedy sú pre nás dôležitejšie iné témy ako práca, deti, športový výkon či iné, a tak si „vystačíme“ s potláčaním bolesti namiesto riešenia problému.
 
Klasickým prípadom bývajú bolesti chrbtice. Postoj „ako prišlo, tak aj odíde“ môže skončiť v lepšom prípade vyskočenou platničkou a následnou operáciou.
Podobný problém môže byť „prehliadanie“ či „odkladanie“ bolestí kolien alebo bedrových kĺbov. Uvažovanie v zmysle, že je to spôsobené vekom je často mylné. A keď nás donúti navštíviť lekára až neznesiteľná bolesť, často sa zistia už tak závažné problémy a stav, kedy nám zostáva len výmena bedrového alebo kolenného kĺbu, s veľmi dlhou dobou liečenia a mnohými rizikami.

 
Bolesť naše telo zaťažuje, oslabuje a vyrovnávanie sa s bolesťou odčerpáva množstvo našej energie. Až napokon môže bolesť natoľko zhoršiť kvalitu života, že sa stane „zmyslom života pacienta“.

Kedy je cieľom „len“ úľava od bolesti?


V princípe platí, že cieľom je bolesť vyliečiť, nie iba od nej uľaviť. To však nie je také jednoduché. Pátranie po príčine bolesti je často dlhá, niekedy až pridlhá cesta. Vtedy nastupuje tzv. symptomatická liečba. Liečime symptóm sprevádzajúci ochorenie, liečime bolesť ako príznak ochorenia, nie ako príčinu a cieľom sa stáva „len“ úľava od bolesti.
Príkladom, kedy v podstate stačí „len“ uľaviť od bolesti, je situácia vzniku akútnej bolesti, často pri úrazoch kostrovo svalového aparátu. V počiatočných štádiách je bolesť intenzívna a zhoršuje celkový stav. Preto je cieľom od bolesti uľaviť. Pri podaní prostriedkov na tíšenie bolesti býva nástup účinku rýchly, no nie dlhodobý. Ale v rannom štádiu dostatočný.
Práve na rýchlu úľavu od akútnej bolesti sú určené analgetiká, ktoré sú vhodné len na krátkodobé užívanie a musia byť predpísané ošetrujúcim lekárom. Potrebné je dodržiavať presné dávkovanie a dobu užívania. Pri nedodržaní týchto pravidiel môže prísť k závažnému aj nevratnému poškodeniu organizmu. V prípade dlhodobého užívania aj k závislosti.

Pravidelným, dlhodobým či nesprávnym užívaním farmakologických analgetík (vrátane rôznych náplastí) si môžeme vyrobiť oveľa väčší problém, než bol ten, na ktorý nás naša akútna bolesť pôvodne upozorňovala.

Ak sa sústredíme „len“ na uľavenie bolesti pri chronickej bolesti, zvyčajne dosiahneme iba krátkodobý efekt. Na chvíľu si pomôžeme, získame falošný pocit zlepšenia stavu. Ten je obvykle len krátkodobý a čo je horšie, intervaly užívania prostriedkov na zmiernenie bolesti, analgetík, sa postupne skracujú. Dávkovanie narastá, záťaž organizmu sa zvyšuje, celkový stav sa zhoršuje. Ak neriešime príčinu, napokon sa chronická bolesť stáva sama o sebe chorobou.

Kedy je čas hľadať príčinu bolesti či vyhľadať s bolesťou odborníka?


Či je to ten moment, keď nás po dobehaní 6 km cez víkend začne bolieť koleno alebo keď sa tá bolesť bude vracať, príp. bude trvať XY dní, nevieme. Takýto jednoduchý návod nikde nedostaneme. Nie je možné presne určiť hranicu po akej námahe, intenzite bolesti či akej dlhej dobe od pretrvávania bolesti navštíviť lekára. Ak je bolesť intenzívna, väčšinou nás k odborníkovi vyženie skôr. Keď je bolesť pre nás ešte znesiteľná, pravdaže za pomoci farmakologických analgetík, máme sklon naťahovať čas pridlho. Čo je pridlho? Tak napríklad niekoľko mesačné odkladanie návštevy odborníka pri silných bolestiach krížov nezriedka končí ťažkými trvalými následkami.

“Bolesť je potrebné čím skôr riešiť. Odkladaním si „zarábame“ na veľký problém s rizikom závažných následkov.

Bolesť je teda dobrý sluha, ale veľmi zlý pán. Ak nechceme, aby nám vládla, je potrebné:

  1. sústrediť maximálne úsilie na včasné nájdenie príčiny, zdroja bolesti a riešenie problému
  2. na úľavu od bolesti voliť prostriedky čo najšetrnejšie k telu, nezaťažovať ho, aby sme si nevyrobili ďalší problém

Prvý bod sme si vysvetlili v tomto blogu. Druhý bod bude témou toho nasledujúceho. Ale už asi tušíte, že jedným zo šetrných a účinných prostriedkov na úľavu a aj liečbu bolesti sú práve náplasti FIT THERAPY. Ich bezkonkurenčná výhoda spočíva v tom, že účinkujú bez zaťaženia organizmu chémiou. Ich užívanie je mimoriadne pohodlné. Stačia 2 minúty pozornosti pri nalepení náplasti a nasledujúcich 5 dní o nej nebudete ani vedieť a pritom bude po celý čas pracovať nielen na úľave ale aj liečbe Vašej bolesti.

Najčastejšie vs. najvhodnejšie prostriedky a spôsoby liečby bolesti, ich kombinácie a tiež vysvetlenie prečo FIT THERAPY liečia a nie „len“ uľavia od bolesti, Vám prinesieme v nasledujúcom blogu.